آب آوردن زانو یعنی چه؟ علت و درمان قطعی

knee-joint

افوژن یا در اصطلاح آب اوردن زانو زمانی اتفاق می افتد که مایع مفصلی زیادی درون یا اطراف مفصل زانو ترشح شود و موجب ورم زانو شود . دلایل زیادی برای آب آوردن زانو می تواند وجود داشته باشد از جمله آرتروز زانو ، آسیب به رباط های زانو یا منیسک و یا تجمع مایع در بورس های درون مفصل زانو. (بورس ها کیسه های بافتی ظریفی حاوی مایع ، هستند که عمدتا در اطراف مفاصل قرار داشته و وظیفه آنها تسهیل حرکت تاندون ها بر روی استخوان مجاور است) .

در حالت عادی میزان کمی از مایع مخصوصی در مفصل زانو وجود دارد. زمانی که مفصل زانو دچار آرتروز زانو یا روماتیسم شده باشد ، میزان بسیار زیاد و غیر طبیعی از این مایع در مفصل شکل میگیرد که علت ورم زانو می باشد . این مایع توسط بافت هایی ساخته میشود که درون مفصل زانو هستند و تحت تاثیر آرتروز قرار گرفته اند .

برای کاهش درد ، بی حرکتی و تورم زانو ناشی از التهاب زانو ممکن است پزشک مایع را ازمفصل زانو خارج کند . اتخاذ روش درمانی مناسب و موثر با تشخیص دقیق علت ورم زانو امکان پذیر است .

مهمترین نشانه آب آوردن زانو تورم زانو است.در صورت مشاهده تورم در زانوی خود این علامت را باید جدی بگیرید. آب آوردن زانو می تواند نشانه یک آسیب جدی به زانو باشد. از طرفی ادامه پیدا کردن این حالت می تواند منجر به آسیب بافت مفصل و غضروف زانو و حتی نرم شدن استخوان شود بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده علایم تورم زانو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در کلینیک تخصصی زانو ، متخصصین با تجربه در زمینه بیماری های زانو نسبت تشخیص علت اصلی به وجود آورنده علائم و ارائه بهترین شیوه درمانی به بیماران کمک می کنند .

علائم و نشانه ها

علائم شامل مواردی میشود که بیمار خودش شرح می دهد در حالی که نشانه ها مواردی هستند که سایر افراد (مانند پزشک) در بیمار مشاهده میکنند. برای مثال احساس خواب آلودگی  و اتساع مردمک چشم نشانه است . نشانه و علائم آب آوردن زانو بسته به علت ایجاد کننده مایع اضافی در زانو میتواند متفاوت باشد. به طور مثال در موارد ابتلا به آرتروز زانو درد زانو در هنگام وزن آوردن روی زانو حس می شود و درد با استراحت و حرکت ندادن زانو کاهش میابد .در علائم آب آوردن زانو ، یک زانو ممکن است بزرگ تر از دیگری به نظر برسد و در اطراف قسمت های استخوانی زانو حالت پف کردگی مشاهده شود . در صورتی که در زانو مایع اضافی تجمع پیدا کند خم کردن و صاف کردن زانو دشوار خواهد بود . در صورتی که شخص دچار حادثه شده باشد ممکن است جلو ، پشت یا کناره های زانوی او کبود شود و به دلیل درد شدید و غیر قابل تحمل وزن آوردن روی زانو غیر ممکن باشد.

علت و دلایل

دلایل آب آوردن زانو می تواند شامل آرتروز زانو و آسیب به رباط های زانو بر اثر حادثه ای مانند تصادف باشد. در این موارد واکنش طبیعی بدن این است که اطراف مفصل زانو را توسط مایعی می پوشاند تا از مفصل محافظت کند .

علت آب آوردن زانو همچنین میتواند بر اثر یک بیماری باشد. نوع مایعی که درون و اطراف زانو را در بر میگیرد بسته به نوع بیماری یا آسیبی که موجب آب آوردن زانو شده میتواند متفاوت باشد . در اکثر موارد ورم و آب آوردن زانو به سادگی قابل درمان است.

افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند و همچنین ورزشکارانی که حرکات شدید زانو انجام میدهند بیش از دیگران در معرض آب آوردن زانو هستند .

راه ها و روش های درمان

دارو 

داروهایی که ممکن است در موارد آب آوردن زانو تجویز شوند شامل داروهای مسکن برای کنترل درد و التهاب ، داروهای آنتی بیوتیک برای درمان آب آوردن زانو عفونت ( در موارد تشخیص عفونت) و کورتیکواستروئید ها هستند . کورتیکواستروئید ممکن است به صورت قرص و یا تزریق مستقیم به مفصل برای بیمار تجویز شود .

بیرون کشیدن مایع مفصلی و تزریق کورتیزون

پزشک ممکن است برای کاهش فشار درون مفصل ، تسکین درد و سایر علام ، توسط سرنگ مایع درون مفصلی را بیرون بکشد. همچنین در صورتی که در زانو عفونت وجود نداشته باشد ممکن است پزشک برای کاهش التهاب و پیشگیری از تشکیل دوباره مایع اضافی ، مقداری داروی کورتیزون درون مفصل تزریق کند.

زانو بند طبی

استفاده از بانداژ و یا زانو بند طبی مخصوص می تواند برای ایجاد فشار بر روی زانو و کاهش تورم مفید باشد .

درمان های خانگی

انجام اقدامات زیر برای بهبود و درمان ورم زانو می تواند مفید باشد :

استراحت 

به خوبی استراحت کنید و از انجام فعالیتهایی که موجب وزن آوردن روی زانو می شود تا زمان کاهش ورم زانو خودداری کنید

کمپرس سرد و بالا گرفتن زانو

سرما درمانی برای برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود . شما میتوانید این کار رابا گذاشتن کمپرس سرد بر روی زانوی آسیب دیده برای مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ، ۳ بار در روز انجام دهید . همچنین لازم است توسط شیئی مانند یک پشتی زانوی خود را تا سطحی بالا ببرید که بالاتر از قلب شما قرار گیرد .