درد جلوی زانو و زیر کشکک : علت و درمان

li

درد جلوی زانو یکی از انواع شایع درد زانو است در واقع اکثر افرادی که زانو درد دارند ، این درد را در جلوی زانو ی خود حس می کنند . احساس زانو درد ممکن است در تمام قسمت جلویی زانو حس شود و یا به صورت دردی تیر کشنده در یک ناحیه احساس شود . در این مقاله به طور خلاصه با برخی از شایع ترین علت درد جلوی زانو آشنا می شوید . شما میتوانید برای آگاهی بیشتر درباره سایر علائم و روش های درمانی هر بیماری بر روی لینک مربوطه به آن کلیک کنید و مقاله مربوط به آن را در همین سایت مطالعه فرمایید.

علت و دلایل

زانوی دوندگان ( پتلوفمورال)

همان‌طور که از نام آن پیداست، سندرم زانوی دوندگان ، یک عارضه‌ی شایع در میان دوندگان می‌باشد. البته این عارضه می‌تواند در هر فردی که در فعالیت‌های خود، زانوی خود را زیاد خم می‌کند ایجاد شود؛ فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و پرش. علایم زانوی دوندگان معمولاً با درد اطراف کشکک زانو همراه است.این مشکل به نحوه حرکت کشکک زانو مربوط می شود. این بیماری شایع ترین دلیل درد کشکک زانو می باشد . علائم این بیماری درد کلی در قسمت جلوی زانو ، ساییدگی کشکک ( احساس شنیدن صدای قیژ قیژ از زانو) و ورم خفیف زانو می باشد .

نرمی غضروف زانو زمانی ایجاد می‌شود که استخوان کشکک تحت استرس و فرسایش قرار می‌گیرد. غضروف پوشش‌دهنده استخوان کشکک ضعیف و تخریب می‌شود، شرایطی که بیشتر در ورزشکاران جوان شاهد آن هستیم. هر شخصی که زانوی خود را تحت استرس و تنش قرار می‌دهد، بیشتر در معرض ابتلای به نرمی کشکک قرار می‌گیرد. ساییدگی و فرسایش مفصل، دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد،آسیب‌دیدگی حاد کشکک یا اصطکاک طولانی‌مدت بین کشکک و استخوان ران. این شرایط می‌تواند آغازگر شرایطی باشد که به آن " سندروم درد پاتلوفمورال " می‌گویند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت ها ، علائم و درمان این بیماری کلیک کنید .

نرمی غضروف کشکک زانو

این بیماری بر اثر وارد شدن آسیب به غضروف زیر کشکک زانو ایجاد می شود . علائم این بیماری شامل درد در قسمت جلوی زانو ، ورم ، صدا دادن زانو و احساس ساییدگی در زانو می باشد . علائم نرمی غضروف کشکک زانو  معمولا با در هنگام بلند شدن ، انجام فعالیت ورزشی ، فشار به کشکک زانو و پایین آمدن از پله ها شدت پیدا می کنند

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت ها ، علائم و درمان این بیماری کلیک کنید .

بورسیت جلوی کشکک زانو

این بیماری بر اثر التهاب بورس مفصل زانو ایجاد می شود . بورس ها کیسه های بافتی ظریفی هستند که عمدتا در اطراف مفاصل قرار داشته و وظیفه آنها تسهیل حرکت تاندون ها بر روی استخوان مجاور است.

علائم بورسیت جلوی کشکک زانو شامل درد جلو زانو ، ورم و قرمزی زانو می باشد . علائم این بیماری با انجام فعالیت هایی مانند زانو زدن ، خم کردن زانو و راه رفتن تشدید می شود . ابتلا به بورسیت علائم دیگری چون درد پشت زانو ، احساس درد مبهم و تپنده در زانو که هنگام وارد کردن فشار به زانو در زمان پیاده‌روی یا زانوزدن یا خم‌کردن زانو، شدید‌تر می‌شود. ممکن است در زانوی خود احساس گرما کنید و این ناحیه نسبت به لمس کردن حساس باشد. همچنین ممکن است زانوی شما متورم و قرمز باشد و احساس کنید حرکت دادن زانو برایتان مشکل است.  

روش های درمانی این بیماری معمولا شامل استراحت ، استفاده از کمپرس سرد ، انجام حرکات کششی مخصوص ، استفاده از زانو بند مخصوص ، انجام تزریقات درون مفصلی و در مواردی جراحی می باشد.

بیماری ازگود اشلاتر

این بیماری موجب التهاب و سوزش زانو در محل زیر کشکک زانو می شود . این بیماری شایع ترین دلیل د جلوی زانو بین نوجوانان است . علائم ازگود اشلاتر شامل درد جلوی زانو در قسمت زیر کشکک زانو ، وجود برجستگی استخوانی در زیر کشکک زانو و حساسیت به لمس است . علائم این بیماری با انجام فعالیت های ورزش خصوصا ضربه زدن با پا ، پریدن و دویدن تشدید می شود . که در این صورت باید برای درمان درد جلوی زانو به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت ها ، علائم و درمان این بیماری کلیک کنید .

التهاب تاندون کشکک زانو

این بیماری بر اثر آسیب به تاندون کشکک زانو که درست در زیر کشکک زانو قرار دارد ، ایجاد میشود. علائم این بیماری شامل احساس درد در جلوی زانو و دقیقا در قسمت زیر کشکک ، احساس درد خشکی زانو پس از انجام فعالیت و ضخیم شدن تاندون کشکک زانو می باشد . علائم این بیماری معمولا با انجام حرکات تکراری با زانو مانند پریدن و ضربه زدن با پا تشدید می شود .

پارگی منیسک زانو

منیسک های زانو نوعی بافت غضروفی در درون مفصل زانو هستند . علائم آسیب و پارگی منیسک های زانو درد، تورم ، قفل شدن زانو ، بی ثباتی زانو و مشکل در صاف کردن زانو ها می باشد. علائم ایجاد شده بر اثر این آسیب با راه رفتن ، دویدن ، بالا رفتن از پله ها و خم کردن زانو تشدید می شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ، علائم و درمان آسیب های منیسک زانو کلیک کنید .

آسیب رباط های زانو

آسیب های رباط های زانو شامل کشیدگی بیش از حد یا پارگی رباط های زانو مانند پارگی رباط صلیبی زانو می شود . علائم آسیب به رباط های زانو احساس درد در تمام زانو ( از جمله جلوی زانو ) ، کبودی ، ( در برخی مواقع) خالی کردن زانو و کاهش دامنه حرکتی زانو می باشد . علائم ناشی از آسیب رباط های زانو با انجام دادن هر گونه فعالیتی با زانو ها تشدید می شوند . روش های درمانی غیر جراحی برای این آسیب شامل استراحت ، استفاده از کمپرس سرد ،فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی ، زانو بند مخصوص می باشد

آرتروز زانو

آرتروز زانو موجب فرسایش و ایجاد تغییراتی در بافت غضروفی و استخوان زانو می شود. انواع شایع آرتروز مفصل زانو استئوآرتریت و روماتوئید آرتریت ( روماتیسم زانو) می باشد . علائم آرتروز احساس خشکی و بی حرکتی زانو در صبح ، درد ، ورم زانو ، صدا دادن و تق تق زانو ، احساس ساییدگی در زانو و کاهش دامنه حرکتی زانو می باشد . علائم آرتروز زانو پس از استراحت های طولانی انجام فعالیت و قرار گرفتن در معرض هوای سرد تشدید می شود .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت ها ، علائم و درمان آرتروز زانو کلیک کنید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت ها ، علائم و درمان روماتیسم زانو کلیک کنید .

بیماری استئو کندریت

در این بیماری کاهش خونرسانی به بافت استخوان موجب التهاب غضروف و استخوان و نهایتا کنده شدن قسمتی از استخوان و غضروف و رها شدن آن درون مفصل می شود .

علائم این بیماری شامل درد در تمام قسمت های زانو ، ( برخی مواقع) احساس درد تیر کشنده در زانو ، قفل شدن زانو ، ضعف زانو ، تورم ، کاهش دامنه حرکتی و صدا دادن زانو می باشد .

علائم این بیماری با انجام فعالیت ورزشی ، چرخش زانو ، بالا و پایین رفتن از پله ها تشدید می شود . روش های درمان این بیماری معمولا شامل استراحت ، فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی مخصوص ، استفاده از زانو بند طبی و در برخی موارد انجام جراحی است .

علائم و نشانه ها

درد جلوی زانو معمولا به صورت درد تیر کشنده است که ممکن است به علت تیر کشیدن پشت زانو ، در زیر کشکک زانو یا در کناره های کشکک زانو حس شود . سایر علائمی که معمولا با درد جلو زانو همراه هستند صدا دادن و تق تق زانو و احساس ساییدگی کشکک زانو در هنگام خم کردن زانو می باشد. درد کشکک زانو معمولا با خم کردن کامل زانو ، پایین رفتن از پله ها ، دویدن در سراشیبی و در هنگام تلاش برای ایستادن پس از نشستن های طولانی ، تشدید می شود.

راه ها و روش های درمان

در اکثر موارد درد جلوی زانو با اتخاذ روش های غیر جراحی درمان زانو درد قابل بهبود و درمان است اما در موارد بسیار کمی ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای درمان زانوی دوندگان باشد .

در اکثر مواقع احساس درد در جلوی زانو نشانه کندرومالاسی کشکک یا بیماری پتلوفمورال می باشد . در صورت احساس درد در جلوی زانو یا سایر علائم مرتبط که در بالا ذکر شدند حتما به پزشک متخص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه نمایید . انجام به موقع درمان تاثیر بالایی در موفقیت درمان و نتایج آن دارد.

متخصصین کلینیک امید با تشخیص علت درد کشکک زانو و طرح ریزی برنامه درمانی مناسب اقدام به درمان قطعی این علائم کرده و از پیشروی آسیب و لزوم انجام جراحی پیشگیری می کنند.

روش های درمان درد جلوی زانو به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. معمول ترین روش های درمانی در ادامه آورده شده اند :

-    استراحت دادن به زانو و استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضد التهاب مانند ایبوبروفن و آسپرین برای کاهش درد و التهاب.

-    اصلاح حرکات زانو مانند اصلاح روش انجام  دادن ورزش

-    فراگیری و انجام ورزش و حرکات اصلاحی ویژه برای کشکک و تقویت عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ

-    استفاده از زانو بند طبی مخصوص ، خصوصا برای اطمینان از قرار گیری کشکک زانو در محل صحیح خود

-     استفاده از کفش مناسب  برای ورزش و دویدن

-    استفاده از کفی طبی مخصوص ( در موارد درد زانو بر اثر اختلالاتی مانند صافی کف پا)

-    کاهش وزن

در صورتی که زانو درد و درد جلوی زانو با استفاده از روش های درمانی غیر جراحی بهبود نیابد ممکن است برای حل مشکل از روش های جراحی استفاده شود. در اکثر موارد درد جلوی زانو انجام عمل جراحی به منظور خارج کردن تکه های غضروف یا استخوان رها شده در مفصل و یا تنظیم کردن تاندون های کشکک زانو در محل مناسب برای حرکت روان وصحیح کشکک در جای خود ، انجام می شود .

برای آگاهی از علت در جلوی زانو می توانید مقالات مرتبط با هر یک از علل گفته شده برای درد جلوی زانو را در همین سایت مطالعه نمایید . به خاطر داشته باشید که بهترین راه برای تشخیص دقیق علت درد جلوی زانو و اتخاذ شیوه درمانی مناسب ، مراجعه به پزشک متخصص می باشد .