زانو بند طبی

زانوبندهای طبی از طریق کنترل بعضی از حرکت‌های مفصل زانو و تأمین حفاظت از آن در برابر حرکات شدید و غیر طبیعی از رباط‌های زانو جمایت می‌کنند، این زانوبندها هم در زانوهای آسیب‌دیده‌ای که هنوز دارای حرکت هستند و هم زانویی که توان حرکت خود را از دست داده است، استفاده می‌شود. زانوبندها اشکال و اندازه‌های بسیار متفاوتی دارند و عملکرد اختصاصی آنها نیز خیلی متنوع است. شما می‌توانید انواع ساده این زانوبندها را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهیه کنید، اما انواع پیشرفته این زانوبندها به طور اختصاصی برای زانوی شما طراحی و ساخته می‌شوند. به طور کلی همه زانوبندها جزء یکی از سه نوع اصلی آن شامل: پروفیلاکتیک، عملکردی یا توانبخشی می‌باشند.

333

زانوبندهای طبی برای چه منظوری مناسب‌اند؟

زانوبندهای ساده کشی فقط می‌توانند حفاظت و حمایت اندکی از زانو به عمل آورند و بنابراین برای عوارض خفیف زانو از قبیل درد خفیف، رگ به رگ شدن، آرتروز زانو، ضعف، التهاب تاندون میانی، ساییدگی غضروف، التهاب کیسه‌های مفصلی، بیماری زانوی دوندگان، کندرومالاسی کشکک، بیماری آسگود اسکالتر و ورم خفیف زانو مناسب می‌باشند. این زانوبندها برای ناپایداری و درد متوسط تا شدید زانو مناسب نیستند. برای این آسیب‌دیدگی‌ها باید از انواع پیشرفته‌تر و تخصصی زانوبند استفاده کنید.

انواع

زانوبند طبی در دو مدل اصلی بالا کشیدنی و پوششی وجود دارد؛ برای استفاده از مدل اول باید زانوبند را از پایین وارد پا کرد و سپس آن را تا زانو رو به بالا کشید. این مدل در اندازه‌های مختلف وجود دارد، توجه داشته باشید که بیشترین حمایت زمانی به دست می‌آید که زانوبند طبی کاملاً اندازه باشد. بریس‌های پوششی را می‌توان، با توجه به نوع آن، در جلو یا عقب زانو قرار داد و با استفاده از بست قلابدار تنظیم‌ کرد.

 انتخاب

زانوبند طبی با کشکک بسته برای افرادی مناسب است که می‌خواهند کشکک زانو حمایت و فشردگی یکسان با بقیه زانو دریافت کند. زانوبند طبی با کشکک باز زانو هر گونه فشار روی کشکک را از بین می‌برد و ضمناً بسته به نوع زانوبند طبی انتخابی، حمایت بیشتر و یا حرکت و در شیار قرار گرفتن مناسب کشکک ممکن می‌شود.

اکثر بریس‌های ورزشی زانو از نئوپرن یا مخلوط پلی استر/ پنبه با خاصیت کشسانی ساخته می‌شود، اگرچه در بعضی موارد از مواد جایگزین دیگری استفاده می‌شود. نئوپرن گونه سنتزی لاستیک است که برای حفظ گرما و فشردگی بسیار مناسب است؛ بریس ساخته شده از نئوپرن برای اکثر موارد درد و آسیب زانو ایده‌آل است، چون گرما خاصیت کشسانی بافت نرم را تحریک می‌کند و جریان خون را در ناحیه مورد نظر افزایش می‌دهد، به التیام زانو کمک می‌شود، فشردگی برای کاهش تورم ایجاد شده لازم می باشد و بازگشت وریدی برای پاک کردن متابولیت از محل آسیب تحریک می‌شود.میزان ناپایداری زانو مهم‌ترین عاملی است که در زمان تهیه زانوبند طبی باید به آن توجه شود، چرا که در وهله اول، دلیل اصلی استفاده از چنین فراورده‌ای حمایت از مفصل زانو است. حمایت کننده‌های زانو معمولاً از نقطه نظر میزان حمایت کنندگی در سه دسته قرار می‌گیرند:

درجه ۱

حمایت کننده‌های ساده نئوپرن یا دارای خاصیت کشسانی بدون بخش ثابت یا بند و بست اضافی. هر چند این زانوبند طبی کمترین حمایت را از مفصل زانو به عمل می‌آورند، اما از نظر میزان فشردگی و حفظ گرما مناسب هستند.

درجه ۲

حمایت کننده‌های پایدار کننده با بندهای پلاستیکی یا فلزی سبک در اطراف و گاهی بست های بیشتر برای حمایت مضاعف. این زانوبند طبی حمایت متوسطی را از زانو به عمل می‌آورند و در مقاومت در برابر چرخش و حرکت‌های جانبی مؤثراند.

درجه ۳

حمایت کننده‌های درجه ۳ معمولاً زانوبندهایی هستند که در هر یک از دو طرف زانو دارای لولای ثابت پلاستیکی یا فلزی هستند تا بیشترین حمایت را از زانو به عمل آورند و تقریباً تمام حرکت‌های چرخشی و جانبی را متوقف سازند.

برای آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد معمولاً حمایت کننده درجه ۱ و در نهایت درجه ۲ کفایت می‌کند. آسیب‌های ناگهانی حاد و ناشی از وارد شدن ضربه به حمایت بیشتر نیاز دارند، به ویژه اگر مفصل زانو ناپایدار باشد یا بیمار احساس کند که زانو قدرت تحمل وزن بدن را ندارد و اصطلاحاً زانو خالی می‌کند. معمولا بهترین انوع بریس و زانو بند طبی آنهایی هستند که مخصوص خود شما و با تجویز پزشک ساخته می شوند. در کلینیک های ارتوپدی فنی ساخت بریس و زانوبند طبی برای شما انجام خواهد شد.