سندرم پتلوفمورال(زانوی دوندگان) : علت و درمان

osgood-schlatter-disease-pain

در زیر کشکک یا کاسه زانو بافت غضروف وجود دارد که بطور طبیعی ضربات و شوک هایی که به آن وارد می شود را جذب می کند. استفاده بیش از اندازه، صدمات یا عوامل دیگر منجر به وضعیتی بنام سندرم کوندرومالایسی پاتلا یا سندرم درد کشککی و درد جلوی زانو  می شود که اصطلاحی کلی است و به معنای آسیب غضروف مفصل کشککی رانی و التهاب کشکک زانو است. اصطلاح دقیق تر برای کوندرومالایشا پاتلا،سندرم درد پاتلوفمورال است.

شایعترین علامت این عارضه درد کشکک زانو است که به هنگام پیاده روی یا پایین رفتن از پله ها بیشتر می شود. درمان های ساده مثل استراحت و گذاشتن یخ اغلب برای درمان درد کشکک زانو کمک کننده است اما گاهی فیزیوتراپی یا حتی جراحی برای تسکین درد ضروری بنظر می رسد. این بیماری به سندرم زانوی دوندگان نیز مشهور است.

علائم و نشانه ها

در صورتي که مبتلا به نشانگان درد پاتلوفمورال هستيد، ممکن است دارای علائم زانوی دوندگان ، در قسمت پشت يا پايين کاسه زانو درد داشته باشيد. درد ممکن است در يک يا هر دو زانو احساس شود. در صورت دويدن يا پايين و بالا رفتن از پله يا نشستن روي زانوهايي که خم شده‌اند (مانند چهار زانو نشستن يا هنگام رانندگي يا ديدن فيلم) به مدت طولاني درد بدتر مي‌شود.

علت و دلایل

فاکتور های زیادی در همراهی با بیماری زانو دوندگان وجود دارند که در مورد علت دقیق آن هنوز نظریه مشخصی وجود ندارد. هر چند که اکثر مولفین معتقدند که این سندروم در اثر استفاده بیش از حد مفصل پتلوفمورال و یا اضافه بار وارد شده به این مفصل میتواند ایجاد شود. از آنجایی که فشار بین کشکک  و سطح تماس ان در ران در وضعیت خمیده زانو افزایش می یابد این سندروم به عنوان یک سندروم overuse(استفاده بیش از حد) شناخته می شود.

افزایش زاویه : افزایش این زاویه یکی از علت های شناخته شده این سندروم می باشد.

استفاده بیش از حد از مفصل پاتلوفمورال زانو: تکرار تحمل وزن توسط این مفصل و اضافه بار وارد شده به مفصل زانو می توانند باعث علائم این سندروم شوند.مخصوصا در دونده ها و در افرادی که مرتبا از پله ها بالا و پایین می روند و یا برای مدت طولانی در حالت نشسته قرار می گیرند و یا در وضعیت چمباتمه زده قرار دارند این وضعیت بیشتر است.

مشکلات بیومکانیکال زانو : تعدادی از فاکتور های بیومکانیکال مثل کف پای صاف و انحراف رو به خارج پاشنه و گودی بیش از حد کف پا و … می توانند باعث بهم خوردن مکانیک طبیعی مفصل پاتلوفمورال شوند و استرس وارد شده به این مفصل را افزایش دهند و احتمال این سندروم را افزایش دهند.

عوامل

سن: سندرم درد پاتلوفمورال بطور معمول نوجوانان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. مشکلات زانو در جمعیت مسن تر معمولا بدلیل عوارض بیماری آرتروز است.

جنس: احتمال ابتلا به سندرم درد پاتلوفمورال در زنان دو برابر بیشتر از مردان است. بدلیل اینکه در زنان استخوان لگن پهن تر بوده و زاویه ای که در آن استخوان های زانو به هم می رسند افزایش می یابد.

ورزش های خاص: شرکت در ورزش هایی مثل دو و پرش باعث وارد آمدن فشار اضافی بر زانوها می شود، به خصوص اگر در چند وقت اخیر تمینات خود را افزایش داده باشید.

راه ها و روش های درمان

درمان بیماری معمولا با استفاده از روش های غیر جراحی ممکن است. درمان شامل موارد زیر است:

-فیزیوتراپی

-استفاده از زانوبندهای مخصوص

- انجام بانداژ مناسب یا استفاده از روش های taoing

-کنترل فعالیت های روزمره

- انجام تمرینات کششی و تقویت عضلات همسترینگ و چهارسر ران