علت و درمان بیماری ازگود اشلاتر

stk62632cor

بیماری ازگود اشلاتر (Osgood-Schlatter disease) یا OSD با آنکه یکی از دلایل رایج درد زانو در نوجوانان است، ولی در واقع نمی توان نام بیماری روی آن نهاد، بلکه بیشتر نوعی جراحت است. OSD می تواند دردناک باشد، ولی معمولاً درمانش بین ۱۲ تا ۲۴ ماه طول می کشد. 

بیماری ازگود اشلاتر بیماری التهاب استخوان، غضروف و یا تاندون بالای استخوان قلم پا (درشت نی) است، یعنی جایی که تاندون کاسه زانو (کشکک) وصل می شود. اغلب اوقات فقط یک زانو دچار آن می شود. 

ازگود اشلاتر معمولاً برای نوجوانان فعال در اوایل دوره بلوغ پیش می آید، یعنی همان دوره دو ساله ای که نوجوانان سریعترین رشد را دارند. این دوره برای دختران از ۸ تا ۱۳ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۵ سالگی می تواند باشد. ازگود اشلاتر در میان پسران شایع تر است.

نوجوانانی که در ورزش هایی شرکت می کنند که با دویدن، چرخیدن و پریدن همراه هستند، مانند بسکتبال، فوتبال، والیبال، تنیس، اسکیت و ژیمناستیک، ریسک بالاتری در ابتلا به این بیماری دارند.

دوره بلوغ نوجوانان را آسیب پذیر می کند زیرا استخوان ها، عضلات و تاندون های آن ها رشد سریعی دارند و همیشه یک جور نیستند. با ورزش، تفاوت اندازه و قدرت گروه های عضلات، بر روی صفحه رشد، یعنی بالای درشت نی، استرس و فشار وارد می کند. (صفحه رشد لایه ای از غضروف نزدیک به انتهای یک استخوان است که بیشترین رشد استخوان در این نقطه صورت می گیرد. این نقطه از استخوان در مقایسه با بقیه قسمت ها نسبت به جراحت حساس تر و آسیب پذیرتر است.)

بیشتر والدین پس از چند ماه که فرزند خود از درد دائمی در استخوان شکایت می کند ، نزد پزشک می روند. این درد ممکن است از درد ملایم هنگام فعالیت تا درد مداوم و شدید باشد.

انجام تشخیص صحیح و آغاز به موقع برنامه درمانی مناسب در درمان موثر بیماری ازگود اشلاتر و پیشگیری از پیشروی بیماری در دوران بزرگسالی بسیار اهمیت دارد .متخصصین کلینیک زانو با ارائه روش های ساده و کار آمد اقدام به درمان این بیماری و از میان بردن علائم آن می کنند و بیماران می توانند با اطمینان خاطر به فعالیت های قبلی خود بازگردند .

علائم و نشانه ها

علایم و نشانه‌های بیماری ازگود اشلاتر عبارتنداز:

-وجود درد در قسمت جلوی زانو و درد زیر زانو

-برجستگی بیشتر از حد معمول در ناحیه برجستگی استخوان درشت نی

-حساسیت به لمس در ناحیه برجستگی استخوان درشت نی

-درد با فعالیت تشدید و با استراحت کاهش می‌یابد.

-انقباض مقاومتی عضله چهار سر باعث تشدید درد می‌گردد.

-افزایش درد به هنگام چهار زانو یا دو زانو نشستن و فعالیت هایی چون دویدن و پریدن.

-ضعف و آتروفی عضله چهار سرران در مراحل پیشرفته وجود دارد.

-رادیوگرافی برجسته شدن و گاهی قطعه قطعه شدن برجستگی درشت نی را نشان می‌دهد.

علت و دلایل

ورزش سنگین در دوران کودکی و نوجوانی

تمرینات پلیمتریک در سنین کم و انقباضات بالستیکی شدید(پرتابی)

انجام فعالیت ورزشی بدون گرم کردن مناسب و کافی

وزن زیاد

راه و روش های درمان

در بسیاری از موارد بیماری به طور خود به خود بهبود می یابد.درمان ازگود اشلاتر در گذشته شامل گچ گیری و یا آتل گیری بود ولی امروزه به دلیل عوارض بی حرکتی کامل به ویژه در ورزشکاران کنار گذاشته شده است

درمان ازگود اشلاتر شامل موارد زیر است:

-کاهش سطح فعالیت‌ها به ویژه در زمان هایی که درد شدید است.

-کنترل فعالیت‌های روزمره جهت جلوگیری از فشار به ناحیه برجستگی استخوان درشت نی.

-پرهیزاز وضعیت‌های دردناک

-استفاده از یخ در مراحل حاد

-تمرینات کششی مناسب تحت نظارت متخصص و فیزیوتراپیست

-استفاده از وسایل محافظت کننده جهت جلوگیری از فشار به ناحیه برجستگی درشت نی

-استفاده از داروهای ضد التهابی تحت نظارت متخصص ارتوپد

-انجام جراحی که بیشتر در موارد کندگی برجستگی استخوان درشت نی مطرح است.