علت و درمان ورم زانو

swollen-knee

درد زانو یکی از شایع ترین اشکال درد مفصل در بدن انسان است که میتواند از خشکی مفصل زانو،ورم ،آب آوردن زانو و... باشد. اغلب یکی از علائمی که غالبا با درد زانو مرتبط است ورم می باشد. ورم زانو علاوه بر این که باعث می شود مفصل پف کرده به نظر برسد ممکن است ایجاد مشکلات دیگری در زانو کند کند . مایع نواحی اطراف زانو (که در برخی موارد این مایع خون است) می تواند مفصل را پر کرده و بنابراین باعث ورم پشت یا جلوی زانو شود.

همه جای زانو می تواند ورم کند ولی گاهی ناحیه خاصی ورم می کند که شایع ترین این نواحی عبارتند از:

 • تورم پشت زانو (یا ورم عقب زانو)
 • تورم زیر کاسه زانو (ورم پایین زانو)
 • تورم بالای زانو (ورم بالای کاسه زانو)

شایع ترین این نواحی ناحیه پشت زانو است که بدنبال ورم آن اطراف کاسه زانو هم ورم می کند.

از ورم زانو گاهی اوقات با اصطلاح "آب آوردن زانو" در گفتار عامه استفاده می شود و با پزشک درمان آب آوردن زانو تائید می شود . ورم زانو می تواند به علت آب آوردن زانو باشد و یا به دلایل دیگری رخ دهد.

ورم مفصل زانو موجب محدودیت عملکرد و کاهش انعطاف‌پذیری این مفصل می‌شود؛ برای مثال ممکن است بیمار به راحتی نتواند زانوی ورم کرده را کاملاً خم یا صاف کند و همچنین زانو در حالت دراز کردن پا در زاویه ۱۵ تا ۲۵ درجه قرار بگیرد. احتمال دارد از یک‌سو، زانوی ورم کرده، بسته به علت تورم، با هیچ علامت دیگری توأم نباشد یا از سوی دیگر با زانو درد ، قرمزی و یا عدم تحمل وزن بدن همراه باشد.

ورم مزمن یا طولانی مدت به آسیب بافت مفصل، تحلیل غضروف و نرم شدن استخوان می‌انجامد، بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر به درمان ورم زانو پرداخت.

در صورت مشاهده تورم در زانوی خود این علامت را باید جدی بگیرید و اقدام به درمان آب آوردن زانو نمایید. ورم ناگهانی زانو می تواند نشانه یک آسیب جدی به زانو باشد. از طرفی ادامه پیدا کردن این حالت می تواند منجر به آسیب بافت مفصل و غضروف زانو و حتی نرم شدن استخوان شود بنابراین توصیه می شود در صورت مشاهده علایم ورم زانو حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در کلینیک تخصصی زانو ، متخصصین با تجربه در زمینه بیماری های زانو نسبت تشخیص علت اصلی به وجود آورنده علائم و ارائه بهترین شیوه درمانی به بیماران کمک می کنند .

علائم و نشانه ها

ورم زانو بطور واضح باعث بزرگ شدن زانوها می شود که معمولاً مربوط به یک فرآیند التهابی یا وارد شدن آسیب به مفصل یا ساختارهای اطراف آن است. ورم مفصل ممکن است با سایر علائم آب آوردن زانو شامل سفت شدن، درد، قرمز شدن، گرم شدن، و از دست دادن واضح دامنه حرکتی زانو همراه باشد. در این حالت با توجه به علت ورم زانو ممکن است در یک یا هر دو زانو مشاهده شود. آرتروز یک علت ورم زانو و التهاب مفاصل است.

علت و دلایل

ـ ورم زانو گاهی نتیجه وجود عفونت‌هایی چون دمل یا سلولیت (عفونت پوست و بافت زیرپوستی) است.

ـ بیماری‌های التهابی تأثیرگذار بر مفصل‌های متعدد درون بدن نیز باعث تورم زانو می‌شوند که از جمله آن بیماری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسپوندیلیت انکیلوزان (التهاب مفصل‌های بین‌مهره‌ای ستون فقرات)
 • التهاب بورس یا بورسیت (التهاب کیسه بورس محافظت کننده از مفصل)
 • بیماری نقرص (گونه‌ای آرتروز که به دلیل تشکیل اسید اوریک در مفصل ایجاد می‌شود) و بیماری شبه‌نقرس.
 • استئوآرتریت
 • آرتروز پسوریازیس (آرتروز همراه با پسوریازیس یا صدفک پوست)
 • آرتریت روماتوئید زانو (بیماری خودایمنی مزمن که عفونت مفصل مشخصه‌ی بارز آن است.)
 • آرتروز عفونی یا سپتیک
 • لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک (اختلالی که در آن بدن به بافت‌ها و سلول‌های سالم خود حمله می‌کند.)
 • سندروم پلیکا به دلیل التهاب مزمن ناشی از آسیب به زانو و یا دیگر مشکلات پاتولوژیک آن ایجاد می‌شود. در حالت عادی غشای سینوویال پلیکا نازک و قابل انعطاف است. در صورتیکه این غشا با گذشت زمان دچار التهاب شود، قابلیت ارتجاعی آن از دست رفته و ضخیم و فیبروتیک می‌شود. این اثر منجر به تداخل پلیکا در عملکرد حرکتی زانو می‌شود و علائمی شبیه به مشکلات دیگر زانو را از خود بروز می‌دهد. همانگونه که قبلاً نیز به آن اشاره شد، علائم عارضه‌ی پلیکا بسیار محدود هستند ولی با این حال علائم عارضه‌ی پلیکای میانی غالباً به طور گسترده‌ای گزارش می‌شوند. البته نشانه‌هایی نیز برای پلیکای سوپراپاتلار و جانبی نیز گزارش می‌شوند، ولی تعداد آن‌ها بسیار اندک خواهد بود.علائم سندروم پلیکا
  علائم سندروم پلیکا عبارتند از:درد زانو
  تورم زانو
  صدا دادن زانو
  قفل شدن زانو
  ضعف زانو

ـ ورم زانو گاهی به دلیل آسیب و ضربه دیدن بروز می‌کند. بعضی از موارد آسیب‌زا عبارت‌اند از:

 • آسیب‌های ناشی از نیش یا گاز گرفتن
 • شکستگی استخوان
 • وارد شدن بخشی از استخوان یا غصروف درون فضای مفصل
 • هماتوما (تجمع خون در بافت بدن)
 • کشیدگی و رگ به رگ شدن
 • پارگی مینیسک

ـ تومورها نیز باعث ورم زانو می‌شوند. تومورهای خوش‌خیم و بدخیم پوست، بافت‌های نرم یا استخوان از دلایل ورم زانو به شمار می‌روند.

 • سن. ورم زانو معمولاً بیشتر در افراد مسن‌تر از ۵۵ سال بروز می‌یابد.
 • شرکت در فعالیت‌های ورزشی. شرکت کنندگان در ورزش‌های همراه با تغییر جهت ناگهانی، مانند بسکتبال، بیشتر در معرض ضربه‌ها و صدمه‌هایی هستند که باعث ورم زانو می‌شوند.

چاقی. اضافه وزن علاوه بر این که فشار مضاعفی را بر مفصل زانو وارد می‌کند به آسیب فرسایشی دامن زننده به ورم زانو نیز می‌انجامد. در این شرایط، احتمال ابتلا به استئوآرتریت، یکی از علل متداول ورم زانو، افزایش می‌یابد.

تشخیص

برای تشخیص صحیح ورم زانو و  درمان آب زانو ، پزشک ممکن است از آزمایش های زیر استفاده کند:

عکس برداری رادیولوژی از زانو برای کنترل کردن شرایط استخوان ها و غضروف ها و پیدا کردن ترک ها، موارد قرار گیری نادرست، ورم مفاصل و سایر موارد مانند آن.

آزمایش ام آر آی که می تواند بطور دقیق موارد ناهنجاری زانو را شناسایی کند.

آزمایش خون که می تواند به شناسایی عفونت، التهاب، آرتریت روماتوئید، بیماری غدد لنفاوی، مشکلات مربوط به لخته شدن خون و سایر مشکلات مربوط به آن کمک کند.

آرترو سنتز که مربوط به معاینه مایع مفصلی در محل مفصل زانو برای بررسی وضعیت خون رسانی و تجمع باکتریایی آن است.

راه و روش درمان

درمان ورم مفاصل زانو به تشخیص علت اصلی ورم زانو بستگی دارد. هر یک از شرایط ایجاد کننده این وضعیت از جمله آسیب های وارد شده به زانو یا آرتروز زانو درمان های ویژه ای دارند . در ادامه به برخی روش های معمول بکه برای کاهش تورم در زانو و ارتروز زانو به کار گرفته می شوند اشاره شده است :

دارو درمانی

امروزه از بسیاری داروهای مختلف می توان برای کمک به درمان مایع مفصل زانو استفاده کرد. این داروها باعث از بین رفتن ورم، رفع زانو درد ، کاهش سفتی و بهبود عملکرد زانو و پای آسیب دیده بیمار می شود. داروهای ضد التهاب غیر استروئید می توانند به درمان علائم مربوط به ورم و التهاب زانو کمک کنند که برای مثال از این داروها می توان از آدویل، تیلنول، ایبوپروفن، آلیو یا آسپیرین نام برد. پزشک شما همچنین می تواند داروهای قوی تر را در صورت نیاز برای شما با توجه به میزان شدت شرایط بیماری تجویز کند. علاوه بر این، پزشک می تواند از تزریق های کورتیکو استروئید بطور مستقیم در ناحیه آسیب دیده استفاده نماید.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یکی از روش های درمان طبیعی دیگر برای ورم مفاصل است. در این حالت می توان از روش های ماساژ درمانی برای آزاد سازی اندورفین و سایر مواد شیمیایی کاهش دهنده درد استفاده کرد و حتی چرخش مناسب خون اطراف زانوها را حفظ کرد.

آسپیراسیون

آسپیراسیون زانو یک روش درمانی است که در آن از یک سوزن و سرنگ استریل برای خارج کردن مایع اضافی انباشته شده در مفصل زانو استفاده می شود. در این حالت خارج کردن مایع اضافی به مقدار کافی از محل مفصل می تواند به کاهش درد و ورم مفصل کمک کند و به این ترتیب باعث کاهش ناراحتی بیمار شود. پس از انجام آسپیراسیون پزشک متخصص معمولاً از تزریق کورتیزن برای کاهش درد و التهاب ایجاد شده در زانو استفاده می کند.

این روش درمانی معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود. به این ترتیب می توان مایع خارج شده را برای تحلیل مایع مفصلی به آزمایشگاه برای انجام بررسی های بیشتر ارسال کرد و به این ترتیب شرایط خاصی که باعث التهاب زانو شده است را تشخیص داد. روش آسپیراسیون زانو گاهی اوقات زیر فلورسکوپ انجام می شود.

بانداژ فشاری

بانداژ فشاری برای ایجاد فشار بر روی زانو به منظور کاهش ورم موثر هستند. بانداژ فشاری یک بانداژ لاستیکی لوله ای شکل با طراحی مخصوص است که با استفاده از آن از مفاصل به خوبی محافظت می شود. بانداژ فشاری یکی از بهترین روش ها برای محافظت و کاهش ورم پس از آسیب دیدگی است و می توان از آن برای کاهش تورم های مزمن استفاده کرد. مزایای این نوع بانداژ نسبت به بانداژهای دیگر این است که به راحتی می توان آن را بست، در تمام طول روز بدون نیاز به چسب سرجای خود باقی می ماند و می توان آن را چندین بار مورد استفاده قرار داد و قابل شست و شو است.

بانداژ فشاری فشار را به صورت یکسان در ناحیه مورد نظر اعمال می کند و فشاری بین ۱۰ تا ۱۵ میلی متر جیوه به اندام وارد می کند که به کاهش ورم کمک می کند.

زانو بند طبی

استفاده از زانو بند طبی برای موارد زیر ایده ال هست:

 • استفاده کوتاه مدت پس از کشیدگی، آسیب دیدگی جزئی
 • استفاده بلندمدت تر با بیماری های مزمن زانو که باعث درد و تورم خفیف تا متوسطی می شوند.

افرادی که به صورت مکرر دچار اسیب دیدگی می شوند نیز ، باید همیشه زانوبند داشته باشد. زانوبندهای طبی کارایی های مختلفی دارند . زانو در آن ها به خوبی قرار می گیرد و محافظت می شود و کمی فشار بر زانو وارد می کنند که باعث محافظت از بافت های نرمی مثل عضلات و رباط ها و کاهش تورم می شود. زانوبند های طبی همچنین باعث حفظ گرما در زانو می شوند که باعث افزایش گردش خون در زانو و تسریع درمان می شود.

برای درمان ورم زانو روش‌های درمانی دیگری مانند تزریق اوزون، پی آر پی و ... نیز وجود دارد.