درمان دیسک با ازون از رویا تا واقعیت

کمر درد بیماری شایعی است که در ۷۰ درصد انسانها حداقل یک  بار در طول عمر اتفاق می افتد .مسیر درمانی این بیماری در گام اول شامل درمانهای ساده و غیر تهاجمی است که غالب بیماران را به زندگی اولیه برمیگرداند . مشکل زمانی جدی میشود که بیمار به درمانهای اولیه پاسخ مناسبی نمی دهد و عمل جراحی را پیش روی خود می بیند. مشکلات پس از انجام جراحی باز دیسک کمر که در بعضی موارد اتفاق می افتد و احتمال عدم پاسخ به جراحی باز در قریب به ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران  پزشکان را تشویق کرد تا به فکر انجام اقدامات درمانی کم تهاجمی باشند که بدون ایجاد تغییردر بافتهای طبیعی بدن در درمان بیرون زدگی دیسک استفاده شوند. به این روشهای کم تهاجم روشهای مداخله ای یا اینترونشن گفته میشود که در ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به بیماری دیسک کمر بعنوان یک درمان حد واسط بین درمانهای اولیه و جراحی باز قابل انجام می باشند . روشهایی چون عمل بسته دیسک با دکمپرسور- لیزر –ار اف – دیسکوژل و اخیرا استفاده از ازون که باتوجه با تاثیر خوب عدم عوارض جانبی و ساده و کم هزینه بودن نسبت به روشهای قبلی محبوبیت بیشتری پیدا کرده تا جاییکه در اغلب کشورهای اروپایی کلینیک های مخصوص ازون تراپی در درمان کمردرد راه اندازی شده و در کتاب تعرفه های پزشکی عمل دیسک با ازون بصورت یک عمل مستقل مانند جراحی باز در نظر گرفته شده است.

a1

آنچه در درمان دیسک با ازون قابل ذکر است نکاتی است که بیماران قبل از انتخاب این روش برای درمان دیسک آسیب دیده شان بدانند تا این روش بجای اینکه بعنوان یک رویا در گریز از عمل جراحی برایشان مطرح شود تبدیل به واقعیتی گردد که در درمان قطعی بیماریشان بکار گرفته شود.

در چند سال اخیر تبلیغات بحثها و صحبتهای زیادی در مجلات رادیو تلویزیون سایتها و شبکه های اجتماعی شده که استفاده از این روش را در درمان دردهای مفصلی عضلانی و دیسک کمر مطرح نموده اند ولی مواردی در انتخاب این روشها اهمیت دارند که عبارتند از:

  1. این روش در درمان همه موارد دیسک قابل استفاده نیست و معیارهای اکادمیک استفاده از این روش باید رعایت شود تا بهترین پاسخ گرفته شود.
  2. بیماران قبل از انجام این روش بیماران باید به دقت معاینه شده و ام ار ای و گرافی بیماران بررسی شود چون در بعضی بیماران نباید از این روش استفاده شود.
  3. انجام عمل دیسک با ازون حتما باید در اتاق عمل و تحت شرایط کاملا استریل انجام شود .تمام ترریق هایی که در ناحیه ستون فقرات وخصوصا دیسک میباشند در صورت عدم رعایت شرایط کاملا استریل میتواند عفونتهای بسیار خطرناکی را در فضای کانال نخاع ایجاد کند پس حتما باید در اتاق عمل انجام شوند.
  1. تزریق ازون باید با مونیتورینگ وسیله تصویر برداری بنام فلوروسکوپ باشد تا محل تزریق گاز در دیسک بصورت میلیمتری مستقیما دیده شود بدون انجام تصویر برداری تزریق ازون فقط در عضلات و بافتهای سطحی انجام شده است که عملا در درمان دیسک نقشی ندارد.
  1. این کار باید توسط متخصصی انجام شود که مدرک آکادمیک انجام عملهای اینترونشن را داشته باشد تا از ایجاد عوارض جلوگیری شود. درکشور ما این کار توسط پزشکان فوق تخصص درد و متخصصین رادیولوژی که مدرک اینترونشن دارند انجام می شود.
  2. تجربه پزشک در انجام صحیح این روش بسیار موثر است و زمان انجام این عمل در این حالت کمتر از ۳۰ دقیقه می باشد که درد چندانی ندارد.
  3. استفاده از ژنراتور تولید ازون مناسب که بتواند غلظت بسیار دقیقی از ازون را تولید کند در انجام درمان مناسب و جلوگیری از عوارض بسیار مهم است.

a4

  1. انجام برنامه بازتوانی مناسب تحت نظارت پزشک پس از انجام عمل قسمتی از درمان است که حتما باید بصورت جدی در نظر گرفته شود

با توجه به کم هزینه بودن این روش در صورت رعایت شرایط فوق استفاده از این روش در درمان بیماران مبتلا به دیسک با اثر بخشی ۷۰ درصد قابل انجام است.

استفاده از ازون در درمان دردهای عضلانی و اسکلتی کاربرد گسترده ای پیدا کرده است به شرطی که اصول انتخاب بیماران و تکنیک انجام کار به درستی رعایت شود.

استفاده از ازون از سال ۱۹۹۸ بعنوان یک روش درمانی در درمان دیسک استفاده شده و  کلینیک درد ماهان از اولین کلینیکهایی است که دراین زمینه در ایران اشروع به کار نموده و بیش از ۱۵۰۰ مورد عمل دیسک با ازون در این مدت زمانی  بدون عارضه و موفقیت ۷۰ تا ۸۰ درصد انجام گردیده است .

a5