سوزش زانو : علت و درمان

خواب-رفتگی-زانو

زانو یکی از مفاصل پرکاربرد بدن است. تقریبا هر کارفیزیکی ای  که انجام می دهیم زانو در آن نقش دارد. به همین دلیل است که درد زانو یکی از بیماری های رایج در بین افراد ورزشکار و غیرورزشکار ، جوان و پیر است. انواع مختلفی از درد زانو وجود دارد. در اینجا بیماری سوزش زانو را مورد بحث قرار می دهیم. در صورتی که در زانوی خود احساس سوزش می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید، چرا که شاید این مشکل به بررسی فوری نیاز داشته باشد.
احساس سوزن سوزن شدن زانو به فرآیندها و اختلالات مختلفی مرتبط است. برای مثال، هر نوع سوختگی  در پوست ( سوختگی  گرمایی، الکتریکی یاشیمایی) باعث درد و سوزش در محل آسیب دیده می شود. آسیب به اعصاب پا ( نوروپاتی محیطی) باعث احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن می شود که از لحاظ پزشکی خواب رفتگی پا نامیده می شود. دیابت و سوء مصرف نوشیدنی های الکلی دو دلیل رایج برای نوروتراپی محیطی هستند.
وقتی سرخرگ های درون پا به دلیل تصلب شرایین باریک می شوند، که به آن  بیماری عروق محیطی گفته می شود، درد به طور متناوب در حین راه رفتن در پا بوجود می آید  ( لنگش متناوب). این بیماری همچنین به عنوان یک احساس سوزش تجربه می شود و وقتی اتفاق می افتد که  به دلیل باریک شدن سرخرگ ها ، اکسیژن کافی به بافت های پا نمی رسد.

انواع سوزش زانو

احساس سوزش می تواند درهر ناحیه از زانو رخ دهد. اما در بعضی  ازمواقع  سوزش در همه  نواحی زانو مانند درد جلوی زانو، پشت زانو، کشکک زانو و ساق پا رخ میدهد و در مواردی دیگر این سوزش در ناحیه خاصی ایجاد می شود. رایجترین محل ایجاد سوزش در جلو و پشت زانواست. دربعضی  ازبیماران سوزش زانو و داغی زانو در کنار زانو احساس می شود اگر شما دچار سوزش در ناحیه خاصی از زانو هستید حتما پزشک را از این مساله مطلع کنید.

علت

بیماری های مختلفی باعث سوزش در ناحیه زانو می شود. در صورتی که در ناحیه مخصوصی از زانوی خود احساس سوزش می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که سوزش در پشت زانو احساس می شود و بیمار مسن است، احتمالا به دلیل پارگی غضروف یا آرتروز است. در صورتی که بیمار ورزشکار بوده باشد، سوزش زانو به دلیل پارگی رباط صلیبی است.
اگر در جلوی زانو خود احساس سوزش می کنید، مشکل انحراف کشکک از مسیر خود است که در آن کاسه زانو به خوبی با مفصل زانو حرکت نمی کند. احساس سوزش در کاسه زانو معمولا با سندروم زانوی دونده ( که همچنین نرمی کشکک نامیده می شود) ایجاد می شود که در بین ورزشکاران رایج است و نتیجه هر نوع کار بیش ازحد است. احساس سوزش زانو همچنین با التهاب تاندون ایجاد می شود و وقتی اتفاق می افتد که تاندون کشکک (که در جلوی زانو قرار گرفته است) ملتهب شود.
در صورتی که در طرفین زانوی خود احساس سوزش می کنید، احتمالا دچار سندروم زانوی دوندگان (سندروم ایلیوتیبیال) شده اید. این سندورم موجب چرخش ران به خارج می شود. وقتی ملتهب شد، در زانو احساس سوزش می کنید. این سندروم عموما در بین ورزشکاران و دوندگان بوجود می آید.
عوامل دیگری وجود دارد که در تعیین دلیل سوزش زانو نقش دارند. در صورتی که اخیرا زمین خورده اید یا در فعالیت های ورزشی شرکت داشته کرده اید، سوزش زانو احتمالا به دلیل پارگی غضروف یا پارگی رباط صلیبی زانو است. اگر در کاری که انجام می دهید مجبورید پی در پی خم شوید، سوزش زانو از آسیب های ناشی از کار زیاد بوجود می آید. انواع مختلف آرتریت ( التهاب مفاصل) باعث درد و سفت شدن مفاصلی از قبیل مفصل زانو می شوند و این درد در بعضی موارد به صورت سوزش احساس می شود.

درمان سوزش مفصل زانو

درمان بدون جراحی

درمان سوزش زانو براساس علت سوزن سوزن شدن زانو و آسیب دیدگی انجام می شود بعد از اینکه متخصص علت سوزش زانو را تشخیص داد به شما درمان های  مختلفی  را توصیه میکند. برای درمان سوزش زانو که بر اثر ضربه مانند آسیب دیدگی در حین انجام فعالیت ورزشی ایجاد شده است استفاده از یخ، استراحت، ثابت نگه داشتن مفصل بسیار موثر است. کشیده شدن و رگ به رگ شدن مفصل با گذشت زمان خود به خود بهبود میابد اما آسیب های شدید مانند پارگی لیگامنت و غضروف (پارگی مینیسک زانو) برای بهبودی به جراحی نیاز دارد. برای سوزش و گزگز زانو که براثراستفاده بیش ازحد از مفصل ایجاد شده است استراحت بهترین روش است هم چنین در مواردی که کشکک زانو دچار اختلال شده باشد پزشک برای درمان بی حسی زانو استفاده از بریس را برای محافظت از مفصل توصیه میکند. اگر ناحیه آسیب دیده دچار التهاب باشد مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن وآسپیرین می تواند التهابات را کاهش دهد.
برای درمان سوزش زانو که بر اثر بیماری آرتروز ایجاد شده است انجام تمرینات سبک، ورزش برای زانو درد، فیزیوتراپی وتزریق کورتیزون می تواند بهترین راه حل باشد. همچنین پزشک پوشیدن بریس را به بیماران توصیه میکند استفاده ازبریس باعث انتقال فشار از ناحیه آسیب دیده به ناحیه سالم می شود ناحیه قدرتمند و سالم سوزش را به حداقل میرساند. استفاده از این درمان ها به میزان زیادی بستگی به محل ایجاد سوزش دارد که آیا این سوزش در پشت زانو، کشکک زانو، کنار زانو یا در همه زانو رخ می دهد. مجددا یادآوری می شود که قبل از انجام هرگونه درمان با پزشک مشورت کنید.

درمان با استفاده از جراحی

جراحی در صورتی توصیه می شود که درد شدید یا مشکل حرکتی داشته باشید. عمل جابجایی زانو در مواردی که روش های درمانی به اندازه کافی یاری رسان نبوده اند، باعث کاهش قابل توجه درد می شوند. زانوهای مصنوعی امروزه به طور میانگین بیش از ۱۵ سال دوام دارند.