علت و درمان درد پشت زانو

back-of-knee-pain

درد پشت زانو می تواند در نتیجه مشکلات گوناگونی پیش بیاید ، درد پشت زانو گاهی بر اثر وجود یک بیماری به مرور زمان شکل میگیرد و شدت میابد و گاهی نیز بر اثر وارد شدن یک آسیب است و به طور ناگهانی به وجود می آید.

برخی افراد از درد مداوم در کل ناحیه پشت زانو شکایت دارند ، برخی میگویند که به علت درد و ورم پشت زانو قادر به حرکت دادن کامل پای خود نیستند و عده ای نیز احساس دردی تیر کشنده در پشت زانوی خود دارند.

علت و دلایل

در این مقاله به برخی از شایع ترین دلایل ایجاد کننده درد در پشت زانو می پردازیم . با توجه کردن به زمان شروع درد ، چگونگی درد و سایر علائم همراه با درد پشت زانو می توانید به علت آن پی ببرید . در اینجا علل درد پشت زانو ذکر شده اند با خواندن خلاصه ای از هر بیماری می توانید بفهمید که علائم شما به آن شبیه است یا نه

کیست بیکر

کیست بیکر التهاب و بیرون زدگی غشائ سینویال در پشت زانو است. کیست بیکر شایع ترین علت درد پشت زانو است. علائم این بیماری شامل : ورم پشت زانو ، احساس گرفتگی و سفتی و درد در پشت زانو است. عواملی که موجب شدت یافتن علائم این بیماری می شود خم و راست کردن زانو ، راه رفتن و دو زانو نشستن هستند .

پارگی خلفی منیسک

در این حالت قسمت خلفی غضروف داخلی زانو با نام منیسک آسیب دیده یا پاره می شود. علائم این آسیب درد در پشت زانو ، ورم زانو ، قفل شدن زانو ، نا پایداری و مشکل در صاف کردن زانو می باشند . علائم این آسیب با انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن ، دویدن ، نشستن روی زانو ها و بالا و پایین رفتن از پله ها شدت می یابد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره درمان پارگی منیسک کلیک کنید

آرتروز زانو

آرتروز زانو موجب بروز مشکل در مفصل زانو به علت فرسایش ( استئوآرتریت) ویا التهاب ( آرتریت روماتوئید) می شود . علائم این بیماری شامل خشکی و بیحرکتی مفصل زانو در صبح ، درد زانو ، ورم ، صدا دادن زانو و کاهش دامنه حرکتی می باشد . علائم این بیماری با استراحت های طولانی ، فعالیت شدید و همچنین هوای شرد شدت میابد. علائم ایم بیماری به مرور زمان شکل میگیرند و شدت میابند . این بیماری معمولا در سنین بالای ۵۰ سال رخ میدهد .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره درمان آرتروز زانو کلیک کنید

آسیب به عضلات همسترینگ

در این حلت عضلات پشت ران پا آسیب می بینند . علائم این آسیب شامل درد ی ثابت و مداوم در کل ناحیه پشت زانو ( در محل اتصال تاندون های همسترینگ به استخوان) و احساس دردی تیر کشنده در پشت زانو است که با انجام حرکات خاصی تحریک می شود . در این اسیب انجام فعالیت هایی مانند خم کردن زانو و یا تغییر سرعت ناگهانی در هنگام حرکت کردن درد پشت زانو را تشدید میکند.

درمان آسیب به عضلات همسترینگ استراحت ، سرما درمانی ( کمپرس سرد) ، بالا نگه داشتن پای اسیب دیده ، انجام حرکات اصلاحی ، ماساژ و استفاده از زانو بند طبی مخصوص میباشد. بهبودی کامل این اسیب معمولا بین ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد .

آسیب و پارگی رباط های زانو

در این حالت یکی از رباط های زانو کشیده می شود و یا کاملا پاره می شود . علائم آسیب و پارگی رباط زانو درد کلی زانو ، ورم ، کبودی ، خالی کردن زانو و محدودیت حرکتی زانو است . علائم این آسیب ممکن است با انجام هرگونه فعالیت فیزیکی یا حرکت دادن زانو تشدید شوند . روش های درمانی معمول برای این اسیب شامل استراحت ، کمپرس سرد ، بالا نگه داشتن زانوی اسیب دیده ، حرکات اصلاحی ، ماساژ و استفاده از زانو بند مخصوص است. اسیب های رباط زانو بسته به میزان آسیب به سه درجه تقسیم بندی می شوند . بسته به درجه آسیب رباط بهبودی کامل بین دو هفته تا سه ماه طول خواهد کشید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره درمان پارگی و آسیب رباط زانو کلیک کنید

تشخیص

پزشک از طریق یکی یا ترکیبی از روش های زیر می تواند علت درد پشت زانو را در بیمار تشخیص دهد.

  • معاینه فیزیکی و سوال از بیمار درباره علائم
  • سوال درباره فعالیت های اخیر بیمار
  • اسکن MRI
  • تست اشعه ایکس
  • اولتراسوند
  • آزمایش خون

احساس درد در پشت زانو لزوما به این معنا نیست که به همین ناحیه آسیب وارد شده است . درد زانو ممکن است ارجاعی باشد و به طور مثال با آسیب به جلوی زانو درد در پشت زانو حس شود . بنابر این حتما به خاطر داشته باشید که در صورت بروز زانو درد بهترین راه برای تشخیص دلیل اصلی درد و درمان آن مراجعه به پزشک متخصص است .

راه ها و روش های درمان

انتخاب روش درمانی برای درمان درد پشت زانو به علت ایجاد کننده آن و میزان درد بیمار و شدت آسیب دیدگی بستگی دارد . درد در پشت زانو که بر اثر مشکلات اسکلتی عضلانی ایجاد شده است معمولا به درمان های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی ، حرکات اصلاحی ، تزریق ، بریس و ماساژ ، به خوبی پاسخ می دهد . در موارد نادری برای اتصال دوباره تاندون های پاره شده یا تاندونهایی که اتصال آن ها از استخوان جدا شده است نیاز به انجام عمل جراحی می باشد . برای آگاهی از بهترین روش درمان درد در پشت زانو باید به پزشک متخصص  در این زمینه مراجعه نمایید.